Výročie otvorenie rozhľadne Radošinka

17.04.2016

Priaznivci turistiky, priatelia prírody, členovia Klubu slovenských turistov RADOŠINKA, ale aj náhodní okoloidúci sa v nedeľu 17. apríla 2016 stretli pri rozhľadni RADOŠINKA. Pripomenuli si tak prvé výročie od otvorenia a odovzdania rozhľadne verejnosti.
Na úvod stretnutia sa k účastníkom prihovoril predseda Klubu slovenských turistov RADOŠINKA Ing. Ladislav Mellen. Organizátori a účastníci v turistickom duchu počastovali návštevníkov aperitívom a pochúťkami z vlastnej kuchyne, pokojnú atmosféru nedeľného popoludnia umocnilo príjemné slnečné počasie.
V priebehu dňa navštívilo rozhľadňu viac ako 200 návštevníkov všetkých vekových kategórií, z blízkeho okolia i zo vzdialenejších kútov Slovenska. Tí zdatnejší, ktorí sa odvážili vystúpiť na najvyššiu výhľadovú plošinu rozhľadne vo výške 230 m n. m., si mohli overiť svoje orientačné znalosti vďaka čerstvo nainštalovaným smerovým ružiciam. Aj napriek svojej výške 218 m n. m., vŕšok ešte v nedávnej minulosti nazývaný Mraha prekvapuje rozmanitosťou výhľadov na mnohé vzdialené vrchy a orientačné body v pohoriach Tribeč, Považský Inovec, Strážovské vrchy, Malé Karpaty, Vtáčnik, Veľká Fatra, Biele Karpaty a Gerecse (Maďarsko). Rok rozhľadne RADOŠINKA od jej výstavby, až po súčasný stav, rôzne pohľady a ďaleké výhľady bol prostredníctvom fotografií zdokumentovaný na informačnej tabuli. Účastníci stretnutia si na pamiatku odniesli pohľadnicu s pečiatkou a magnetku, niektorí sa tiež zapísali do pamätnej vrcholovej knihy, ktorá zostane umiestnená na najnižšej plošine rozhľadne.
Ak ste 17. apríla nemali možnosť zájsť k rozhľadni, príďte sa kedykoľvek potešiť výhľadmi. Nezabudnite svoje dojmy zapísať do pamätnej knihy, alebo sa len podpísať a zanechať tak stopu u nás v radošinke.
Pre vašu bezpečnosť, bezpečnosť ostatných návštevníkov a s ohľadom na umiestnenie rozhľadne v poľnohospodársky využívanej krajine, treba pri výstupe a v areáli rozhľadne dodržiavať bezpečnostné pokyny, na ktoré upozorňuje informačná tabuľa. Roman Hraška (OZ Radošinka)