KST Radošinka v Roháčskej doline

27.05.2016

Turisti z RADOŠINKY sa v dňoch od 27. do 29. mája stretli na spoločnej akcií v Západných Tatrách, v Roháčskej doline na chate Zverovka.
Cieľom stretnutia bolo ďalšie spoznávanie krás našej krajiny, ozdravný pobyt, pohyb v čistom zdravom prostredí a odovzdávanie poznatkov z pôsobenia v rámci turistiky vo vysokohorskom prostredí mladej generácií.
Príchod na chatu bol v piatok v popoludňajších hodinách individuálne osobnými autami. Po silnej nočnej búrke sme sa prebudili do krásneho slnečného rána s výhľadom na zasnežený hrebeň Západných Tatier. Ráno sa vytvorili dve skupiny, ktoré si stanovili program podľa svojej výkonnosti. Prvá skupina, do ktorej sa zaradili tí výkonnejší turisti si stanovila náročnejšiu trasu od horárni Biela skala cez skalné mestečko, Sivý vrch a sedlo Pálenica na Brestovú a odtiaľ k chate Zverovka. Celkové prevýšenie trasy bolo1330m, klesanie 1255m a dĺžka 15 km. Druhá skupina si stanovila menej náročnú trasu ktorá viedla od chaty cez Adamcuľu k vodopádu a Roháčskym plesám. Odtiaľ popri Ťatliakovej chate späť do východiskového bodu. Prevýšenie trasy bolo vyše 700m a klesanie tiež 700m, dĺžka 13 km.
Tretí deň sa tí zdatnejší vybrali hore Látanou dolinou do sedla Zábraď, k Ťatliakovej chate a späť ku Zzerovke. Prekonali 675m výškový rozdiel a 12 km vzdialenosť. Ďalší sa lanovkou v Spálenom žlabe vyviezli pod Predný Salatín, na ktorý sa odtiaľ dostali po prekonaní 300m výšky.
Tak ako zo všetkých predchádzajúcich stretnutí, aj z tohto sme si priniesli zážitky, na ktoré budeme mať pekné spomienky. Ladislav Melen (predseda klubu)